R133-C10-AAG2
Rack Server - AMD EPYC™ 4005/4004 & Ryzen™ 9000/7000 - 1U UP 4-Bay Gen4 NVMe/SATA Titanium
  • Single AMD EPYC™ 4005/4004 & Ryzen™ 9000/7000 Series Processors
  • Dual Channel DDR5 ECC/Non-ECC UDIMM, 4 x DIMMs
  • 2 x 1Gb/s LAN ports via Broadcom® BCM5720
  • 4 x 3.5"/2.5" Gen4 NVMe/SATA bays
  • 1 x M.2 slot with PCIe Gen4 x4 interface
  • 1 x FHHL PCIe Gen4 x4 slot
  • 1+1 800W 80 PLUS Titanium redundant power supplies
Ordering Numbers: 6NR133C10MR000ACG2*
Save
This model has been saved to favorite!
View Saved List
Quote
Spécifications
Dimensions (WxHxD, mm)
1U
438 x 43.5 x 710
Motherboard
MC13-BL1
CPU
AMD EPYC™ 4005 Series Processors
AMD EPYC™ 4004 Series Processors
AMD Ryzen™ 9000 Series Processors
AMD Ryzen™ 7000 Series Processors
Single processor, TDP up to 105W
[Note] Overclocking is not supported due to thermal limitations.
Socket
1 x AM5
Chipset
AMD B650E
Memory
4 x DIMM slots
DDR5 memory supported
Dual Channel memory per processor
ECC/Non-ECC memory supported
AMD EPYC™ 4005 / Ryzen™ 9000:
UDIMM: Up to 5600 MT/s (1DPC), 3600 MT/s (2DPC)
AMD EPYC™ 4004 / Ryzen™ 7000:
UDIMM: Up to 5200 MT/s (1DPC), 3600 MT/s (2DPC)
LAN
Rear:
2 x 1Gb/s LAN (1 x Broadcom® BCM5720)
- Support NCSI function
1 x 10/100/1000 Mbps Management LAN
Video
Integrated in ASPEED® AST2600
- 1 x Mini-DP
Storage
Front:
4 x 3.5"/2.5" Gen4 NVMe/SATA [1]
Internal M.2:
1 x M.2 (2280/22110), PCIe Gen4 x4, from FCH
[1] Hot-swap is not supported on NVMe drives.
SAS
N/A
RAID
SATA RAID 0/1/10
Support optional RAID add-in cards
PCIe Expansion Slots
PCIe Cable:
- 1 x FHFL x16 (Gen5 x16), from CPU, occupied for NVMe
Riser Card CRSE016:
- 1 x FHHL x4 (Gen4 x4), from CPU
Front I/O
2 x USB 3.2 Gen1 ports (Type-A)
1 x Power button with LED
1 x ID button with LED
1 x NMI button
1 x Reset button
2 x LAN activity LEDs
1 x Storage activity LED
1 x System status LED
Rear I/O
1 x Mini-DP
2 x RJ45 ports
1 x MLAN port
1 x ID button with LED
Backplane Board
Speed and bandwidth:
PCIe Gen4 x4 or SATA 6Gb/s
Security Modules
1 x TPM header with SPI interface
- Optional TPM2.0 kit: CTM010
Power Supply[#1]
AC Input:
- 100-127V~/ 10A, 50-60Hz
- 200-240V~/ 5A, 50-60Hz
DC Input: (Only for China)
- 240Vdc/ 5A
DC Output:
- Max 800W
+12.2V/ 65A
+12.2Vsb/ 3A
System Management
ASPEED® AST2600 Baseboard Management Controller
GIGABYTE Management Console web interface
  • Dashboard
  • HTML5 KVM
  • Sensor Monitor (Voltage, RPM, Temperature, CPU Status …etc.)
  • Sensor Reading History Data
  • FRU Information
  • SEL Log in Linear Storage / Circular Storage Policy
  • Hardware Inventory
  • Fan Profile
  • System Firewall
  • Power Consumption
  • Power Control
  • Advanced power capping
  • LDAP / AD / RADIUS Support
  • Backup & Restore Configuration
  • Remote BIOS/BMC/CPLD Update
  • Event Log Filter
  • User Management
  • Media Redirection Settings
  • PAM Order Settings
  • SSL Settings
  • SMTP Settings
OS Compatibility
EPYC 4005/4004 Series:
Ubuntu 22.04
Ubuntu 24.04
Windows Server 2022
Windows Server 2025
Ryzen 9000/7000 Series:
Windows 10 21H2
Windows 11
System Fans
3 x 40x40x56mm
Operating Properties
Operating temperature: 10°C to 30°C
Operating humidity: 8% to 80% (non-condensing)
Non-operating temperature: -40°C to 60°C
Non-operating humidity: 20% to 95% (non-condensing)
Weight
Net Weight: 18.1 kg
Gross Weight: 20.1 kg
Packaging Dimensions
982 x 594 x 250 mm