R164-AG2-AAJ1
Rack Server - Intel® Xeon® 6 Processors - 1U UP 1 x PCIe Gen5 GPU
  • Supports 1 x Dual slot Gen5 GPU
  • Single Intel® Xeon® 6900-Series Processors
  • 12-Channel DDR5 RDIMM / MRDIMM, 12 x DIMMs
  • 6 x 2.5" Gen5 NVMe/SATA/SAS-4 hot-swap bays
  • 6 x 2.5" SATA/SAS-4 hot-swap bays
  • 1 x M.2 slot with PCIe Gen5 x2 interface
  • 1 x M.2 slot with PCIe Gen5 x2 interface, shared with SATA
  • 1 x FHFL PCIe Gen5 x16 slot for GPUs
  • 1 x FHFL PCIe Gen5 x16 slot
  • 1 x FHHL PCIe Gen5 x16 slot
  • 1 x OCP NIC 3.0 PCIe Gen5 x16 slot
  • 1+1 2000W 80 PLUS Titanium redundant power supplies
Ordering Numbers: 6NR164AG2DR000AAJ1*
Save
This model has been saved to favorite!
View Saved List
Quote
Specifiche
Dimensions (WxHxD, mm)
1U
438 x 43.5 x 815
Motherboard
MAG4-GU0
CPU
Intel® Xeon® 6 Processors
- Intel® Xeon® 6900-Series Processors
Single processor, TDP up to 500W
Socket
1 x LGA 7529
Socket BR
Chipset
System on Chip
Memory
12 x DIMM slots
Support DDR5 RDIMM/MRDIMM [1]
12-Channel memory per processor
RDIMM: Up to 6400 MT/s
MRDIMM: Up to 8800 MT/s
[1] MRDIMMs are supported only on select Intel® Xeon® 6 processors with P-cores.
LAN
Rear:
1 x 10/100/1000 Mbps Management LAN
Video
Integrated in ASPEED® AST2600
- 1 x Mini-DP
Storage
Front hot-swap:
6 x 2.5" Gen5 NVMe/SATA/SAS-4 [1]
6 x 2.5" SATA/SAS-4 [1]
Internal M.2:
1 x M.2 (2280/22110), PCIe Gen5 x2
1 x M.2 (2280/22110), PCIe Gen5 x2, shared with SATA [2]
[1] SAS card is required to support SAS drives.
[2] To enable the M.2 slot, please adjust the switch according to the manual for proper support.
PCIe Expansion Slots
1 x FHFL x16 (Gen5 x16), for GPUs
1 x FHFL x16 (Gen5 x16) [1]
1 x FHHL x16 (Gen5 x16)
1 x OCP NIC 3.0 (Gen5 x16)
- Supports NCSI function
[1] Blocked when a Dual slot GPU is installed.
Front I/O
1 x USB 3.2 Gen1 port (Type-A)
1 x Power button with LED
1 x ID button with LED
1 x Reset button
2 x LAN activity LEDs (disabled)
1 x Storage activity LED
1 x System status LED
Rear I/O
2 x USB 3.2 Gen1 ports (Type-A)
1 x Mini-DP
1 x MLAN port
1 x ID LED
Security Modules
1 x TPM header with SPI interface
- Optional TPM2.0 kit: CTM012
1 x PRoT connector (only enabled on RoT SKU)
Power Supply[#1]
AC Input:
- 100-127V~/ 12A, 50/60Hz
- 200-240V ~/ 10A, 50/60Hz
DC Input: (Only for China)
- 240Vdc/ 10A
DC Output:
- Max 1000W/ 100-127V~
+12.2V/ 82A
+12Vsb/ 3A
- Max 1800W/ 200-207V~
+12.2V/ 147.5A
+12Vsb/ 3A
- Max 1900W/ 208-219V~
+12.2V/ 155.7A
+12Vsb/ 3A
- Max 2000W/ 220-240V~ or 240Vdc Input
+12.2V/ 164A
+12Vsb/ 3A
System Fans
8 x 40x40x56mm
Operating Properties
Operating temperature: 10°C to 30°C
Operating humidity: 8% to 80% (non-condensing)
Non-operating temperature: -40°C to 60°C
Non-operating humidity: 20% to 95% (non-condensing)
Weight
Net Weight: 13.5 kg
Gross Weight: 15.7 kg
Packaging Dimensions
1038 x 588 x 238 mm
Packaging Content
1 x R164-AG2-AAJ1
1 x CPU heatsink
1 x Mini-DP to D-Sub cable
1 x GPU power cable (16-pin, 550mm)