W775-V10-L01
AI Workstation - NVIDIA GB300 Grace Blackwell Ultra Desktop Superchip
  • Closed-loop liquid cooling solution
  • 1 x NVIDIA Blackwell Ultra GPU
  • 1 x NVIDIA Grace-72 Core Neoverse V2 CPU
  • 252 GB HBM3E GPU memory with 7.1 TB/s total bandwidth
  • 496 GB LPDDR5X CPU memory with up to 396 GB/s bandwidth
  • 2 x 400 Gb/s QSFP ports via NVIDIA ConnectX®-8 SuperNIC
  • 1 x 10 Gb/s LAN port via Marvell AQC113
  • 2 x M.2 PCIe Gen6 x4
  • 2 x M.2 PCIe Gen5 x4
  • 1 x PCIe x16 slot with Gen5 x16 lanes
  • 2 x PCIe x16 slots with Gen5 x8 lanes
  • Single 1600 W ATX 80 PLUS Platinum power supply
Ordering Numbers: 6NW775V10MR000L01*
Save
This model has been saved to favorite!
View Saved List
Quote
Specyfikacja
Dimensions (WxHxD, mm)
Pedestal
245 x 500.4 x 531
Superchip
NVIDIA GB300 Grace Blackwell Ultra Desktop Superchip:
- 1 x NVIDIA Grace CPU
- Connected with NVIDIA NVLink-C2C
Memory
NVIDIA Grace CPU:
- 496 GB of LPDDR5X memory with ECC
- 396 GB/s memory bandwidth
NVIDIA Blackwell Ultra GPU:
- 252 GB HBM3E
- 7.1 TB/s memory bandwidth
LAN
2 x 400 Gb/s QSFP (1 x NVIDIA ConnectX®-8 SuperNIC)
1 x 10 Gb/s LAN (1 x Marvell AQC113)
1 x 10/100/1000 Mb/s Management LAN
Video
Integrated in onboard BMC
- 1 x Mini-DP
Audio
Realtek® ALC4080 Audio Codec
Front: 2 x Audio jacks (Audio out/Mic)
Rear: 3 x Audio jacks (Audio in/Audio out/Mic)
Storage
Internal M.2:
2 x M.2 (2280), PCIe Gen5 x4, from CPU
2 x M.2 (2280), PCIe Gen6 x4, from ConnectX-8
PCIe Expansion Slots
Slot_1: PCIe x16 (Gen5 x16)
Slot_2: PCIe x16 (Gen5 x8)
Slot_3: PCIe x16 (Gen5 x8)
1 x M.2 (2230), E-key (Wi-Fi), PCIe Gen2 x1, from ConnectX-8
Front I/O
1 x USB 3.2 Gen2 port (Type-C)
2 x USB 3.2 Gen1 ports (Type-A)
2 x Audio jacks (Audio out/Mic)
1 x Power button with LED
1 x Reset button with storage activity LED
Rear I/O
4 x USB 3.2 Gen2 ports (Type-A)
1 x Micro USB port (USB-to-UART)
1 x Mini-DP
2 x QSFP ports
1 x RJ45 port
1 x MLAN port
2 x Wi-Fi antenna ports
3 x Audio jacks (Audio in/Audio out/Mic)
Power Supply[#1]
Single 1600 W ATX 80 PLUS Platinum power supply [1]
AC Input:
- 100-240V~, 15-8A, 47-63Hz
- 115-240V~, 15-8A, 47-63Hz
DC Output:
- Max 1300W/ 100-240V~ & Max 1600W/ 115-240V~
+12V1-12V6/ 50A
+5V/ 25A
+3.3V/ 25A
+5Vsb/ 3.5A
-12V/ 0.3A
[1] The system power supply requires C19 power cord.
[Note] 115-240 V AC input is recommended for optimized user experience.
OS Compatibility
NVIDIA DGX OS
System Fans
3 x 120x120x25mm
Operating Properties
Operating temperature: 10°C to 35°C
Operating humidity: 8% to 80% (non-condensing)
Non-operating temperature: -40°C to 60°C
Non-operating humidity: 20% to 95% (non-condensing)
Weight
Net Weight: 29.2 kg
Gross Weight: 34.4 kg
Packaging Dimensions
732 x 400 x 775 mm