R164-SG6-AAJ1
Rack Server - Intel® Xeon® 6 Processors R1S - 1U UP 1 x PCIe Gen5 GPU
  • Supports 1 x Dual slot Gen5 GPU
  • Single Intel® Xeon® 6700/6500-Series Processors with 136 PCIe lanes
  • 8-Channel DDR5 RDIMM / MRDIMM, 16 x DIMMs
  • 16 x E3.S Gen5 NVMe hot-swap bays
  • 2 x M.2 slots with PCIe Gen5 x2 interface
  • 1 x FHFL PCIe Gen5 x16 slot for GPUs
  • 1 x FHFL PCIe Gen5 x16 slot
  • 1 x FHHL PCIe Gen5 x16 slot
  • 1 x OCP NIC 3.0 PCIe Gen5 x16 slot
  • 1+1 2000W 80 PLUS Titanium redundant power supplies
Ordering Numbers: 6NR164SG6DR000AAJ1*
Save
This model has been saved to favorite!
View Saved List
Quote
Spezifikation
Dimensions (WxHxD, mm)
1U
438 x 43.5 x 815
Motherboard
MSG4-GU1
CPU
Intel® Xeon® 6 Processors
- Intel® Xeon® 6700-Series Processors with 136 PCIe lanes
- Intel® Xeon® 6500-Series Processors with 136 PCIe lanes
Single processor, TDP up to 350W
Socket
1 x LGA 4710
Socket E2
Chipset
System on Chip
Memory
16 x DIMM slots
Support DDR5 RDIMM/MRDIMM [1]
8-Channel memory per processor
RDIMM: Up to 6400 MT/s (1DPC), 5200 MT/s (2DPC)
MRDIMM: Up to 8000 MT/s
LAN
Rear (I/O board):
1 x 10/100/1000 Mbps Management LAN
Video
Integrated in ASPEED® AST2600
- 1 x Mini-DP
Storage
Front hot-swap:
16 x E3.S Gen5 NVMe
Internal M.2:
2 x M.2 (2280/22110), PCIe Gen5 x2
PCIe Expansion Slots
1 x FHFL x16 (Gen5 x16), for GPUs
1 x FHFL x16 (Gen5 x16) [1]
1 x FHHL x16 (Gen5 x16)
1 x OCP NIC 3.0 (Gen5 x16)
- Supports NCSI function
[1] Blocked when a Dual slot GPU is installed.
Front I/O
1 x USB 3.2 Gen1 port (Type-A)
1 x Power button with LED
1 x ID button with LED
1 x NMI button
1 x Reset button
2 x LAN activity LEDs (disabled)
1 x Storage activity LED
1 x System status LED
Rear I/O
I/O board:
2 x USB 3.2 Gen1 ports (Type-A)
1 x Mini-DP
1 x MLAN port
1 x ID LED
Security Modules
1 x TPM header with SPI interface
- Optional TPM2.0 kit: CTM012
1 x PRoT connector (only enabled on RoT SKU)
Power Supply[#1]
AC Input:
- 100-127V~/ 13A, 50-60Hz
- 200-220V~/ 10A, 50-60Hz
- 220-240V~/ 10A, 50-60Hz
DC Input: (Only for China)
- 240Vdc/ 10A
DC Output:
- Max 1000W/ 100-127V~
+12.2V/ 82A
+12.2Vsb/ 3A
- Max 1800W/ 200-220V~
+12.2V/ 148A
+12.2Vsb/ 3A
- Max 2000W/ 220-240V~ or 240Vdc Input
+12.2V/ 164A
+12.2Vsb/ 3A
System Fans
8 x 40x40x56mm
Operating Properties
Operating temperature: 10°C to 35°C
Operating humidity: 8% to 80% (non-condensing)
Non-operating temperature: -40°C to 60°C
Non-operating humidity: 20% to 95% (non-condensing)
Weight
Net Weight: 13.5 kg
Gross Weight: 15.7 kg
Packaging Dimensions
1038 x 588 x 238 mm
Packaging Content
1 x R164-SG6-AAJ1
1 x CPU heatsink
1 x Mini-DP to D-Sub cable
1 x GPU power cable (16-pin, 550mm)