  4. MO27Q28G OLED Gaming Monitor
MO27Q28G OLED Gaming Monitor
Key Features
GIGABYTE MO27Q28G OLED Gaming Monitor
GIGABYTE MO27Q28G
OLED Gaming Monitor
27" QHD
2560 x 1440
280Hz/0.03ms
4th Gen WOLED
Primary RGB Tandem OLED
99% DCI-P3
99.5% DCI-P3, 84% BT.2020
HDR Peak 1500 Nits
Display HDR Trueblack 500
4 side borderless
4-sided
borderless
99% Anti-Reflection
G-Sync Compatible
G-Sync Compatible
All-Around Eyecare
AI OLED Care
AI-Based Protection
Cooling
Including Burn-In
Cooling
Tactical Switch 2.0
OLED VRR
Anti-Flicker
DELTA E < 2
4th Gen WOLED Technology
4-sided Borderless Design
Primary RGB Tandem OLED
Perfect Black
99% Anti-Reflection
HyperNits
Boosted brightness, preserved detail.
99.5% DCI-P3
Response Time
99.5% DCI-P3/ 84% BT.2020
0.03MS
0.03ms GTG
Tactical Features
Tactical Switch 2.0
Ultra Clear
Game Assist
Ultra Clear Technology: Reduce Motion Blur for a Sharper Gaming Experience!
*Please download and update to the latest version of Firmware.
Clear Vision, Lasting Comfort
All-Around Eyecare
Comfortable Viewing, All Day Long
Clearer View, Fewer Distractions
Safer for Your Eyes
Professional-grade Care.
OLED VRR Anti-Flicker
Break Free from Flicker – Unlock the Ultimate Visual Experience!
AI OLED Care
Use AI-based algorithm to minimize the risks of burn-in issues.
Customizable
AI OLED Care includes different settings that can be adjusted as you wish.
Longer
AI OLED Care efficiently minimizes the risks of burn-in issues.
Smarter
AI OLED Care runs AI-based presets in the background with minimal interference.
Learn more
One For All
Learn more
3 YEAR WARRANTY
Ergonomic Design
PERFECT VIEWING ANGLE
Height Adjustment:130mm
Tilt: -5°~+21°
Metal stand with an ultra-slim 2mm base.
Pivot:0°~+90° (clockwise)
Swivel:±15°
Connectivity
Monitor I/O port illustration
The MO27Q28G features a USB-C Smart PD mode, providing 18W power (dynamic 45W).