GP-AE1000PM PG5 ICE
Specifiche
  • Model
  • GP-AE1000PM PG5 ICE
  • Type
  • Intel Form Factor ATX 12V v3.0 (compatible with ATX 3.1)
  • PFC
  • Active PFC (>0.9 typical)
  • Input Voltage
  • 100-240 Vac (full range)
  • Input Current
  • 15-6.5A
  • Input Frequency
  • 60-50 Hz
  • Output Capacity
  • 1000W
  • Dimension
  • 150 x 140 x 86mm
  • Fan Type
  • 120mm Fluid Dynamic Bearing (FDB) Fan
  • 80 PLUS
  • Platinum
  • Efficiency
  • 92% at typical load
  • MTBF
  • >100,000 hours
  • Protection
  • OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP
  • Power Good Signal
  • 100-150ms
  • Hold Up Time
  • >16ms
  • Cable Type
  • Flat, All white
  • Connectors
  • ATX/MB 20+4 Pin x 1 : 650mm*1
    CPU/EPS 4+4 Pin x 2 : 700mm*2
    PCI-e 16 Pin x 1: 700mm*1
    PCI-e 6+2 Pin x 6 : 650mm+150mm*2, 750mm*2
    SATA x 8 : 600mm+150mm+150mm+150mm*2
    4 Pin Peripheral x 4 : 500mm+150mm+150mm+150mm*1
  • Model
  • GP-AE1000PM PG5 ICE
  • Type
  • PFC
  • Active PFC (>0.9 typical)
  • Input Voltage
  • 100-240 Vac (full range)
  • Input Current
  • 15-6.5A
  • Input Frequency
  • 60-50 Hz
  • Output Capacity
  • 1000W
  • Dimension
  • 150 x 140 x 86mm
  • Fan Type
  • 80 PLUS
  • Platinum
  • Efficiency
  • 92% at typical load
  • MTBF
  • >100,000 hours
  • Protection
  • OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP
  • Power Good Signal
  • 100-150ms
  • Hold Up Time
  • >16ms
  • Cable Type
  • Flat, All white
  • Connectors
    CPU/EPS 4+4 Pin x 2 : 700mm*2
    PCI-e 16 Pin x 1: 700mm*1